Webbsidan pacemaker-info.se har stängt användarregistreringen. Det går inte heller att skriva i forumet. Anledningen till detta är helt enkelt att det finns någon medicinkunnig person som kan ansvara så att felaktig och ev. farlig information sprids. Inte heller vill vi göra besökarna besvikna då de inte får svar på sina frågor. Har ni frågor får vi hänvisa er till sjukvården och Vårdguidens faktasida om Att få en pacemaker.

Jag hr fått Enalapril Mylan 20 mg. Har tagit dem i 7 dagar. Har besvär av rethosta. Skall jag byta medicin? I början hade jag besvär av synrubbningar, med dessa har gett med sig. Min pacemaker inopererades den 5/5 2010

Jag hr fått Enalapril Mylan 20 mg. Har tagit dem i 7 dagar.
Har besvär av rethosta. Skall jag byta medicin?
I början hade jag besvär av synrubbningar, med dessa har gett med sig.
Min pacemaker inopererades den 5/5 2010

Hej,

Enalapril brukar ge torrhosta hos en del patienter, även synrubbningar. Som Du förstår har detta inte med Din pacemaker att göra. Vid besvärande torrhosta bör man kontakta sin läkare och diskutera ev. val av annat preparat, då hostan kan bli ganska så besvärlig.

MVH

Thomas Fåhraeus
Lund