Har en fråga jag har kardiomyopati och ventrikeltakykardi, och en klaff som läcker.
Har en fråga jag har kardiomyopati och ventrikeltakykardi, och nu var jag på ett ultraljud och det visade sig att jag har en klaff som läcker. Vad kan man göra åt det?
Hejsan,
Jag vet inte om Du har en ICD pga din ventrikeltakykardi eller ej? Hursomhelst, ultraljud är en mycket bra undersökning som kan ge besked om klaffarnas tillstånd. Hjärtklaffarna skall ju enkelrikta blodet. Många människor har ofta lite läckage i en eller flera klaffar. Mindre läckage brukar inte behöva åtgärdas, men har Du ett större läckage i t ex. mitralisklaffen eller aortaklaffen får man ta ställning till om detta försämrar hjärtat ytterligare eller ej.
Med EKO- undersökningen ser man när det är dags för en ev. klaffoperation. Har Du en ICD innebär det inga större problem.
Med vänlig hälsning,
Thomas Fåhraeus
Pacemakerläkare i Lund.
Relaterade expertsvar
Urvalet av relaterade expertsvar är automatiskt framtaget av webbsidans system. Urvalet baserar sig på vanligen förekommande ord i titeln och innehållet i alla besvarade frågor. Relevansen kan alltså variera.